Haber

Atmosferdeki Sera Gazları Geçen Yıl En Yüksek Seviyeye Ulaştı

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), iklim değişikliğine neden olan atmosferdeki sera gazlarının geçen yıl bir kez daha en yüksek seviyelerine ulaştığını bildirdi.

WMO açıklamasında, 2022 yılında salınan küresel karbondioksit ortalamasının ilk kez Sanayi Devrimi öncesi seviyeleri yüzde 50 oranında aşacağı belirtildi.

Açıklamada, sera gazlarındaki artışın 2023 yılında da devam ettiği, bu yıl karbondioksit konsantrasyonlarındaki artış oranının geçen yıla ve son on yılın ortalamasına göre bir miktar daha düşük olduğu belirtildi.

Açıklamada bunun “büyük olasılıkla” karbon döngüsündeki doğal, kısa vadeli değişikliklerden kaynaklandığı ancak endüstriyel faaliyetler nedeniyle emisyonların artmaya devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, atmosferdeki metan konsantrasyonlarının da arttığı vurgulanarak, nitro oksit seviyesinin bir önceki yıla göre 2022 yılında rekor düzeyde yıllık en büyük artışı gördüğü paylaşıldı.

Açıklamada, sera gazı emisyonlarının artması durumunda havada karbondioksit birikeceği ve emisyonlar sıfıra indirilse bile bu yıl kaydedilen sıcaklık kayıtlarının “bu yüzyılın sonuna kadar devam edebileceği” uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, atmosferdeki sera gazlarının geçen yıl bir kez daha en yüksek seviyesine ulaştığı kaydedilerek, Dünya’nın geçen yıla benzer bir karbondioksit seviyesini en son 3-5 milyon yıl önce, sıcaklığın arttığı dönemde gördüğü belirtildi. 2-3 santigrat derece daha yüksekti.

Cenevre’de düzenlenen basın toplantısında konuşan WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, bilim camiasının uyarılarına rağmen “hala ters yönde ilerliyoruz” dedi.

Taalas, mevcut sera gazı konsantrasyon seviyelerinin gelecekte sıcaklıkları Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen hedeflerin çok ötesine çıkarabileceği konusunda uyardı.

Sıcaklık artışlarına şiddetli yağışlar, eriyen buzlar, yükselen deniz seviyeleri gibi birçok hava koşulunun da eşlik edeceğine işaret eden Taalas, fosil yakıt tüketiminin acilen azaltılması çağrısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu