Haber

Batı Trakya Türkleri, Yunanistan’ın Arnavutluk’taki Rum azınlığa yönelik hassasiyetini eleştirdi

Batı Trakya Türkleri, Yunanistan’ın kendi topraklarında yaşayan Türk azınlığa karşı Arnavutluk’taki Rum azınlığa gösterdiği hassasiyeti göstermemesini eleştirdi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu’ndan (ABTTF) yapılan açıklamada, “Ülkemiz Yunanistan, Yunan ulusal azınlığının seçilmiş belediye başkanının tutuklanmasını gerekçe göstererek Arnavutluk ile Avrupa Birliği (AB) arasında üyelik müzakerelerinin başlatılmasını engelledi. ” Terim kullanıldı.

Açıklamada, Yunanistan’ın bu tutumunun “son derece normal” olduğu belirtilerek, “hak ve özgürlükleri sistematik bir şekilde gasp edilen” Batı Trakya Türk toplumuna da aynı düzeyde hassasiyet bekledikleri vurgulandı.

Batı Trakya Türklerinin eğitim, örgütlenme gibi sorunlarının devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, şu değerlendirme yapıldı:

“Demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları, azınlıklara saygı ve bunların korunmasına ilişkin Kopenhag Kriterleri yalnızca AB’ye aday ülkeler için değil, aynı zamanda AB’nin mevcut 27 üyesi ve dolayısıyla ülkemiz için de geçerlidir.”

Arnavutluk’ta Yolsuzluk ve Organize Kabahatler Özel Mahkemesi, ülkede 14 Mayıs’ta yapılan yerel seçimler öncesinde “seçimlerde aktif yolsuzluk” suçlamasıyla gözaltına alınan Rum azınlığı temsil eden belediye başkan adayı Fredi Beleri’nin tutuklanmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu