Haber

Burkina Faso’da 4,7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Uluslararası Koruma Müdürü Elizabeth Tan, Burkina Faso’da yaklaşık 4,7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Tan, BM Cenevre Ofisi’nin haftalık basın toplantısında Burkina Faso’daki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

UNHCR’nin Burkina Faso’dan kaçanların korunmasına ilişkin güncellenmiş bir rehber yayınladığını hatırlatan Tan, tüm ülkeleri kriz bölgelerinden zorla geri gönderilmekten kaçınmaya çağırdı.

Burkina Faso’da güvenlik durumunun kötüleşmeye devam ettiğini kaydeden Tan, sivillerin maruz kaldığı insan hakları ihlallerinden endişe duyduklarını kaydetti.

Çocukların da silahlı gruplar tarafından zorla askere alınma, istenmeyen koşullarda çalışma ve diğer şiddet biçimlerine maruz bırakıldıklarının altını çizen Tan, ülkede yaklaşık 6 bin 334 okulun kapatıldığını ve yerinden edilen çocukların büyük çoğunluğunun okula gidemediğini vurguladı.

“67 binden fazla kişi komşu ülkelere sığındı”

Tan, “Burkina Faso’da yaklaşık 4,7 milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var. Bu sayı ülke nüfusunun yüzde 20’sinden fazlasına tekabül ediyor.” söz konusu.

Şiddet ve çatışmaların ülkedeki kritik altyapıları da tahrip ettiğini belirten Tan, bu durumun devlet kurumlarının hizmetini de etkilediğine değindi.

Tan, “Haziran 2023 itibarıyla Burkina Faso’dan 67 binden fazla insan Mali, Nijer, Fildişi Sahili, Benin ve Gana gibi komşu ülkelere sığınırken, 2 milyondan fazla insan ülke içinde yerinden edildi.” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu