Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı canlı yayında soruları yanıtladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOKİ ile ilgili açıklamalarıyla ilgili olarak, “Kemal’e şunu sormak lazım; Cumhurbaşkanlığı ve ondan öncekiler iftira ve bahanelerle algı yaratarak vatandaşlarımızı kandırmaya çalışıyorlar.” söz konusu.

Kurum, Haber Global’de canlı yayınlanan Müzakere programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim öncesi sahadaki gözlemlerinin sorulması üzerine, gittikleri her yerde milletin teveccühünü, sevgisini ve güvenini hissettiklerini ifade eden Kurum, 14 Mayıs’ta tarihe geçecek büyük bir demokrasi şöleni yaşayacaklarını söyledi. Altın harflerle Türk demokrasisi.

“Kentsel Dönüşümde Yarımız” Kampanyasında son başvuru sayısının sorulması üzerine Kurum, “Şu ana kadar 63 bin 600 bina ve 367 bin bağımsız bölüm başvurdu. Bunu dörtle çarparsanız 100.000’e tekabül ediyor” dedi. 1 milyon 200 binin üzerinde insan.” bilgisini paylaştı.

Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Fatih, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Ataşehir ve Kadıköy’den yoğun başvuru olduğunu belirten Kurum, en fazla başvurunun yaklaşık 42 bin bağımsız bölümle Bahçelievler’den geldiğini, ardından 22 bin 800 ile Avcılar’ın geldiğini söyledi. bağımsız bölümler yaptığını söyledi.

“Metrekare kaybı olur mu?” Kurum, soruyu yanıtlarken, parsele ve vatandaşın talebine göre proje çizeceklerini, 2+1 ve 3+1’lerin standart olduğunu, metrekare değişikliğine göre maliyetin artıp azalabileceğini kaydetti. yarısını da devlet karşılayacak.

Kılıçdaroğlu’nun TOKİ tezine Bakan Kurum’dan tepki

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun TOKİ ile ilgili açıklamalarını hatırlatan Kurum, “Kemal’e sormak lazım: Kemal hiç TOKİ konutlarına gidip hem başkanlığında hem de kendisinden önce vatandaşlarımızla görüştü mü? Çalışıyorlar” dedi. söz konusu.

TOKİ’nin 1984 yılında kurulduğunu ve 2002 yılına kadar 18 yılda 143 bin bağımsız bölüm ürettiğini belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Şimdi bize bir örnek gösterebilir mi? ‘Bu lojmanlarda beli kalın insanlar, zenginler yaşar.’ “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut kampanyasına 5 milyon dar gelirli vatandaş bu yüzden mi başvuruyor? Bu yüzden mi afet bölgesinde milletimizin 143 bin evi kanamadı bile. Orada yaşayan insanların sırtları kalın, neden biliyor musunuz? Arkalarında Recep Tayyip Erdoğan var. Her zaman. Peki ya algı. Örnek yaparsın ve millete sunarsın. İzmir’de yap, Ankara’da yap, İstanbul’da yap. Henüz verdiğin sözleri tutmadın. Kusura bakmayın verdiğiniz sözleri tutmadığınız bir algı oluşturamazsınız. Milleti yanıltamazsınız.”

Bakan Kurum, “Milletin emeğinden ancak 15 Temmuz’da canını ortaya koyarak, kahve içerken televizyon seyrederek kurtulabilirsiniz. Ama merak etmeyin kahve içmeye çok vakitleri olacak. 14 Mayıs’ta siyaset sahnesinden kaybolacaklar, bol bol kahve yudumlayarak o algıları yansıtacaklar, bunun bahane olmadığını açıkça görecekler.” dedi.

“Türkiye’de son yüzyılda meydana gelen depremlerde 130 bin kişi hayatını kaybetti”

Türkiye nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Kurum, ülkede son yüzyılda meydana gelen depremlerde 130 bin kişinin hayatını kaybettiğini, hem İstanbul’u hem de ülkeyi dirençli hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Kentsel Dönüşümde Yarımız Kampanyası’nın farklı şehirlerde yapılıp yapılmayacağı sorusuna Kurum, “Şu anda Türkiye genelinde yapımı devam eden 270 bin kentsel dönüşüm konutumuz var. Bizim sözlerimiz muhalefetin sözlerine pek benzemiyor. , ancak. Dolayısıyla sözümüzü tutuyoruz, oraya gidiyoruz. “Acil öncelikli yerlerin olduğu yerlerdeki çalışmalardan başlayarak dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Şimdi yarımız İstanbul için geçerli ama daha sonra bunu 7 bölgemizde yapmayı planlıyoruz.” yanıtını verdi.

İstanbul Finans Merkezi

İstanbul Finans Merkezi’nin ne tür özelliklere sahip olduğu sorulduğunda, Bakan şunları söyledi:

“Hepimizin gururla bakacağı, gurur duyacağı bir proje. Burada yaklaşık 1 milyon 300 metrekare ofis alanımız var. 100 bin metrekare ofiste çalışan vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alışveriş alanları var.” bölgenin ihtiyaçlarını karşılıyor ve karşılıyor 2 bin 100 kişilik kongre merkezimiz var anadolu yanımızda kongre merkezimiz yoktu o zaman başkanımız buraya kongre merkezi yapalım dedik projeyi beraber planladık hem türkiyenin hem de dünyanın en iyi firmaları. bahse girerim avrupa’da ve amerika’da benzeri yoktur. o kadar güzel, kaliteli bir projeydi.”

Buranın finansın kalbi olacağını kaydeden Kurum, hem yerli hem de yabancı finans kuruluşlarının burada yer alacağını söyledi.

Finans merkezinin altında 26 bin 500 araç kapasiteli otopark bulunduğunu kaydeden kurum, “Metro istasyonunu proje altına aldık. Burada çalışan kardeşlerimiz yanmayacak şekilde ofisten inecekler. Herhangi bir sıkışıklığa neden olmaz. Büyükşehir Belediyesi metroyu bitirirse orada bitmemiş bir metro var.” dedi.

“Sanırım onu ​​da yapacaksınız” sorusuna Kurum, “Yani yapmazlarsa biz yapmaya hazırız. Çekmeköy’ün metrosu bekliyor. Sancaktepe metrosunun temelini hafriyatla doldurdular. Tuzla bekliyor, Esenyurt bekliyor, yazmıyorlarsa bize yazsınlar, Sayın Cumhurbaşkanımız yazmaya devam edecek.” İstanbul’un ve İstanbullu kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa onu yapıyor.” yanıtını verdi.

Deprem bölgesinde son durum

Ekiplerin seferberlik duygusuyla çalışmalarını yürüttüğü deprem bölgesindeki son duruma ilişkin soruya Bakan Kurum yanıt verdi.

Tüm ekipler ve ilgili kurumlarla 11 ilde süreci yakından takip ettiklerini kaydeden Kurum, “İnşaat sürecinde planladığımız gibi 125 bin konuta geldik. Hem köy konutlarımızda hem de merkezde. Yapacağız. bir kısmı da rezerv alanlarda.” dedi.

Kurum, enkaz kaldırma sürecinde yüzde 80’e ulaştıklarını, ağır hasarlı binaların enkazlarının itiraz sürecinin tamamlanmasının ardından kaldırılacağını ve ardından kentte o dokuya uygun binaların inşaatına başlanacağını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu