Yaşam

Çocuklarınıza Örnek Verebileceğiniz Günümüz Türkçesi: Tiyatro Oyuncusu Ayla Algan

Çocuklarınıza örnek gösterebileceğiniz Türkler dizisinde her gün bir biyografi ile karşınızda olacağız. Bu biyografilerde, içeriğimizde nispeten daha az bilinen ancak uluslararası üne sahip kişilere yer vermeyi planlıyoruz. Bu konuda önerilerinizi bekliyoruz. İçeriğimizin bugünkü dünyaca ünlü konuğu: Ayla Algan

1937 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ve annesi ressam olan Algan, ailesinin tek çocuğu olur. Küçük yaşlardan itibaren bale ve şan dersleri alıyor; Ancak 5 yaşında başladığı piyano eğitimine 11 yıl devam etti.

Ortaokulu Notre Dame de Sion’da, lise eğitimi için Paris’te Versailles Lisesi’nde okuyor. Lise eğitimi sırasında Beklan Algan ile tanıştı ve çift evlendikten sonra tiyatro eğitimi ve Actor’s Studio’da sahne eğitimi için Broadway’de sarf malzemeleri aldı.

Algan Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul Şehir Tiyatroları ekibine katılır ve tiyatrodaki ilk rolünü 1961 yılında Tarla Kuşu oyunuyla oynar. Aynı yıl Hamlet oyununu hazırlar ve Ophelia’nın yanı sıra Hamlet*’i de oynar.

*Dünyada bayan hamlet oynadığını bildiğimiz 15 oyuncu var.

1965 yılında Fizikçiler oyunu ile birincilik ödülünü kazanmasına rağmen bu ödülü reddetmiştir. 1966 yılında Muhsin Ertuğrul’dan sonra Şehir Tiyatroları’ndan ayrılan sanatçı ilk kez 1964 yılında Karanlıkta Uyuyan ve 1966 yılında Ah Hoş İstanbul’da kamera karşısına geçti.

70’li yılların neredeyse tamamını Paris’te geçiren Algan, yurtdışında birçok şehirde sahne aldı ve hatta 1972’de Peter Brook’un atölyesine davet edildi. Bunun yanında müzikle de ilgileniyor. 1972’de Turizm Bakanlığı’nın isteği üzerine Yunus Emre’nin 650. yılı için bir albüm hazırladı. Algan, Yunus Emre’yi dünyaya tanıtan sanatçı olarak da biliniyor.

1980 ve 1984 ortalarında Almanya’da İşçi Tiyatrosu’nu kurdu ve yurda dönerek BİLSAK’ı ve ardından TAL’ı kurdu. Ve 2001 yılında Aşk Hastası oyunuyla Kent Tiyatrosu’ndan emekli oldu. 2000’li yıllarda sinema ve dizilerde de rol alan Algan’ın aldığı ödüller şöyle:

 • 1965 Fizikçiler filmindeki rolüyle ‘İlhan İskender Ödülü’

 • 1967 San Remo Bordighera Sinema Festivali-Ah Hoş İstanbul’ sinemasıyla Gümüş Ağaç Ödülü

 • 1973 Bulgaristan-Altın Orpheus Müzik Yarışması İkincilik Ödülü

 • 1972 UNICEF Sanatçısı

 • 1974 Olimpiyat Şampiyonası

 • 1977 Polonya-Sopot Festivali Pop Müzik Yarışması Birincilik Ödülü

 • 1978 Sopot Dünya Şampiyonası; Şarkı-Yorum

 • 1996 Türkiye Gazeteciler Sendikası En İyi Erkek Oyuncu Ödülü.

 • 20. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Çolpan İlhan Sanata Değer Katan Kadınlar

 • 2016: Altın Koza Sinema Festivali – Yaşam Boyu Onur Ödülü

 • 2022 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Tiyatro Alanı Ödülü

Onlarca oyun ve kamera önünde geçirilen saatlerin yanı sıra onlarca 45’lik ve 4 müzik albümünü de ekleyen Algan, yapımcılığını sürdürürken oyunculara ve oyunculuğa yön vermeye devam ediyor.

İyi ki topraklarımız ve bizler için böylesine teatral bir değere sahibiz! yarın görüşürüz çocuklar!

Siz de izlemek isterseniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu