Haber

Adalet Bakanlığı’ndan FETÖ elebaşının iadesine ilişkin açıklama

Adalet Bakanlığı, FETÖ elebaşı için ABD makamlarına 7 ayrı iade talebi gönderildiğini, 27 suçtan iadesinin istendiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı televizyon programında “FETÖ elebaşının iadesinin ABD’den talep edilmediği” iddiaları nedeniyle açıklama gereği duyulduğu belirtildi. Açıklamada şunlar söylendi:

“15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin ardından 19 Temmuz 2016’da Adalet Bakanlığı tarafından FETÖ elebaşı hakkında ilk iade talebi gönderilmiş olup, Temmuz ayında ABD makamlarına toplam 7 iade talebi gönderilmiştir. Bu taleplerle 15 Temmuz 2016’da darbe girişimi başta olmak üzere 27 suçtan FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi talep edilmiş, söz konusu iade dosyalarına tüm deliller eklenmiş ve Ülkemizde devam eden soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında elde edilen yeni deliller de bekleyen iade talepleri aracılığıyla ABD’ye gönderildi.Darbe girişimini planlayan ve yöneten 5 sivil FETÖ üst düzey yöneticisinin aldıkları talimata istinaden iletişimlerine ilişkin deliller elebaşından, 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin merkezi olan Ankara Akıncı Askeri Üssü’nde ele geçirilerek FETÖ elebaşı Gülen ile birlikte ABD’ye gönderildi. ABD yetkilileri tarafından iade dosyalarına ilişkin talep edilen ek bilgiler.

İade süreci kapsamında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 26 Ekim 2016 ve 8 Mayıs 2017 tarihlerinde ABD’yi ziyaret ettiğini belirtti. 12 Haziran 2019 ve bu vesilelerle FETÖ elebaşının iadesine yönelik haklı taleplerimiz defalarca vurgulandı. Bakanlığımızca Halk Fırkası heyetine bilgi verilmiş, heyet üyelerinin soruları cevaplandırılmış ve talep ettikleri belgeler incelenmiştir. Bu vesileyle iade işlemlerinin zamanında ve usulüne uygun yürütüldüğü bir kez daha teyit edilmiştir. Kamuoyunun ve CHP heyetinin bildiği bu gerçeklere rağmen FETÖ’nün “Elebaşı Gülen’in iadesinin ABD’den talep edilmediğini iddia etmek büyük bir yalandır ve gerçekleri görmezden gelmektir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu