Ekonomi

Hindistan’ın hizmet sektörü Ocak ayında altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Hindistan’ın hizmet sektörü, güçlü talebin etkisiyle bu Ocak ayında son altı ayın en hızlı büyümesini yaşadı. S&P Global tarafından açıklanan HSBC nihai Hindistan Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Aralık ayındaki 59,0’dan önemli bir artış göstererek 61,8’e yükseldi. Bu son endeks sayısı, 61,2’lik ön tahminin üzerine çıkarak, 50 eşiğinin üzerinde bir okumanın gösterdiği art arda 30’uncu genişleme ayına işaret etti.

Hizmet sektöründeki artış, Hindistan’ın önümüzdeki aylarda en hızlı büyüyen büyük ekonomi olmaya devam edeceğini gösteriyor. Bu büyüme, hükümet üzerindeki baskıyı hafifletebilir ve yıl boyunca mali konsolidasyona öncelik verilmesine olanak tanıyabilir.

Şirketler 2023-24 mali yılının son çeyreğinin başında iyimserliğini korudu ve yıl öncesi operasyonlarına duyulan güven Eylül ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Bu iyimserlik şirketleri işe alımlara devam etmeye teşvik etti.

İşletme maliyetleri ağustos ayından bu yana en hızlı şekilde artmış olsa da nihai ürün fiyatlarındaki artış oranının Şubat 2023’ten bu yana en düşük seviyede olması enflasyon baskılarının hafiflediğine işaret ediyor.

Son dört ayın en hızlı artışını gösteren imalat sektörü de genel ekonomik tabloyu destekliyor. Sonuç olarak, hizmet ve imalat branşlarını bir araya getiren HSBC Hindistan Bileşik PMI Çıktı Endeksi, Ocak ayında 61,0 olan flaş varsayımı aşarak Aralık’taki 58,5 seviyesinden son altı ayın en yüksek seviyesi olan 61,2’ye yükseldi.

Hindistan Merkez Bankası’nın yüzde 4’lük orta vadeli hedefinin üzerinde gerçekleşen enflasyonun Aralık ayında son dört ayın en yüksek seviyesine çıkması beklenirken, güçlü ekonomik büyümenin merkez bankasının faiz oranlarını yıl boyunca sabit tutmasına yol açması bekleniyor. önümüzdeki birkaç ay.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu