Haber

İsrail’in Gazze’deki saldırılarında 100’den fazla kişi öldü

İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları sürüyor. Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları sonucu bugün Cibaliye mülteci kampında en az 82 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

AFP’ye konuşan bir bakanlık yetkilisi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından işletilen ve yerinden edilmiş Filistinliler için barınma merkezine dönüştürülen Cibaliye kampında en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Yetkili, Gazze’nin kuzeyinde bulunan bu kamptaki başka bir binada aynı aileden 19’u çocuk 32 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İsrail’in Gazze’nin güneyindeki yerleşim alanlarına düzenlediği hava saldırılarında en az 32 Filistinlinin öldüğü bildirildi.

Filistinli sağlık yetkilileri, Han Yunus kentinde çok katlı bir binada meydana gelen patlamada 26 kişinin öldüğünü, 23 kişinin de yaralandığını belirtti. Yetkililer, birkaç kilometre ötede bombalanan evde 6 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Gazze’deki sağlık yetkilileri, 7 Ekim’den bu yana öldürülen Filistinli sayısının 12 bini aştığını belirtiyor. Bu kişilerin 5 bininin çocuk olduğu belirtiliyor.

İsrail Batı Şeria’da Balata’yı vurdu

İsrail ordusu Batı Şeria’nın Nablus kentindeki Balata mülteci kampını vurdu. İsrail’in bu kampa düzenlediği hava saldırısında, Batı Şeria’daki Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın partisi El Fetih’in silahlı kanadının beş üyesi hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, Balata’da “teröristleri” hedef aldığını söylediği bu saldırıyla “İsrailli sivillere yönelik terör saldırılarının önlendiğini” belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yönetilen Balata mülteci kampında yaklaşık 24 bin kişi kalıyor.

BM verilerine göre 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da 51’i çocuk en az 186 Filistinli İsrail güçleri tarafından öldürüldü. 8 kişi ise İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldü. Filistinliler tarafından öldürülen İsraillilerin sayısı ise 4 olarak kaydedildi.

Şifa Hastanesi’nde tahliye

AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Gazze’de geçtiğimiz günlerde düzenlediği baskınla girdiği Şifa Hastanesi’nden bugün yüzlerce kişinin tahliye edildiğini bildirdi.


İsrail askerleri Şifa Hastanesi’nde Fotoğraf: AFP

Gazze Sağlık Bakanlığı, 120 yaralının yanı sıra prematüre bebeklerin de halen hastanede olduğunu bildirdi. Yetkililer, geride kalanların bakımı için hastanede yalnızca birkaç sağlık çalışanının kaldığını belirtti.

Hastane müdürü, binanın boşaltılmasını isteyen İsrail ordusunun talimatıyla tahliye işleminin gerçekleştirildiğini söyledi.

İsrail ordusu ise bu açıklamayı yalanlayarak, tahliye talebinin hastane yöneticisinden geldiğini belirtti.

İsrail, Gazze’nin en büyük hastanesi olan Şifa’ya bağlı olarak Hamas’ın kullandığı bir askeri karargâhın bulunduğunu öne sürüyor.

DW,rtr,AFP/CÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu