Haber

CHP’nin 2023 asgari ücret teklifi 10 bin 128 lira

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023 için taban fiyat tekliflerinin 10 bin 128 lira olduğunu söyledi.

Ağbaba, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Asgari Ücret çalışmaları sürerken yaptığı açıklamada, Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücrete dönüştüğünü yalanladığını savundu. Tespit Komisyonu devam ediyordu.

Bilgin’in Türkiye’de asgari ücretle çalışanların oranını yüzde 38 olarak açıkladığını belirten Ağbaba, “Bunun koca bir yalan olduğunu hem kendisi biliyor hem de kamuoyu biliyor. Memurları da işin içine katarak katiplik yapmaya çalışıyor. , çalışanlar arasında asgari ücreti düşürmeye çalışıyor.Bütün sendikalar araştırıyor.Özel sektörde çalışanların yüzde 69’u asgari ücreti alıyor.Peki şimdi Bakana soralım mı? Merkez Bankası, Türkiye’de çalışanların yüzde 50’si taban fiyattan ve asgari fiyattan çalışıyor. Kim diyor bunu, Devlet Merkez Bankası söylüyor.” dedi.

Baba devam etti:

“Peki Avrupa ülkelerindeki bizi kıskananların oranına bakalım. Asgari ücretle çalışan tüm çalışanların ortalaması yüzde 9. Yani Türkiye’de en iyi ihtimalle her iki kişiden biri maaş alıyor. asgari ücret mi asgari ücret mi Bakanın dediği gibi bu konuda bir bilgi eksikliği veya kafa karışıklığı varsa devletin iki kurumu arasında bilgi eksikliğidir.Yine büyük bir saçmalık ile karşı karşıyayız. hükümetin ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diye bitmez tükenmez masalları.Devlet bizi hep Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıyor ya da Almanya’da asgari ücret 1744 euro, Fransa 1645 euro, Yunanistan 831 euro, sevgilisi Orban’ın Macaristan’da brüt geliri var. asgari ücret 503 euro, bizde 374 brüt asgari ücret var. Bizden düşük olan ülkeler var 363 euro ile Bulgaristan, 268 euro ile Arnavutluk. Avrupa’nın ucuz işgücü deposu haline Ve neredeyse dünya bizi kıskanıyor mu? Türkiye’nin verilerinde bile yıllık gıda enflasyonundaki artış oranı yüzde 102. Geçen yıl bir çalışanın tek seferlik yemek harcaması geçen yıl 100 liradan bu yıl 202 liraya çıktı. Ama yetkililere sorarsanız fakirleşme yoktur, zenginleşme vardır.”

Türkiye’de yıl sonunda baz etkisiyle enflasyonun düşmesinin herkesin bileceği bir gerçek olduğunu belirten Ağbaba, enflasyon düşse bile ekmek, reçel, peynir gibi gıda fiyatlarının düşmeyeceğini ve devam edeceğini kaydetti. artırmak.

Veli Ağbaba, asgari ücretin resmi enflasyon verileri dikkate alınarak belirlendiğini ancak ülkede TÜİK’in bilgilerine güvenmeyenlerin oranının yüzde 80 olduğunu belirtti.

Türkiye’de 2022 asgari ücretin 4 bin 253 lira olarak belirlendiğini ancak temmuz ayında yüzde 29.32 artışla 5 bin 500 liraya çıktığını hatırlatan Ağbaba, “Temmuz ayında enflasyon 6 aylık yüzde 42.5. Artış yüzde 29.32. Fark yüzde 13. Yine Temmuz-Kasım arası 5 aylık enflasyon TÜİK rakamlarına göre yüzde 14. İkisini toplarsak yüzde 27 oluyor. 5 bin 500 lira üzerinden yüzde 27 vererek tazmin edilecek. Bu da yüzde 27 zamla 6 bin 985 lira ediyor.” dedi.

“Birinci vergi dilimi yüzde 10’a düşürülmeli”

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 68 olduğunu kaydeden Ağbaba, bu durumda yüzde 27’lik artışa ek olarak yıl sonu enflasyonunun kalan yüzde 41’lik kısmının asgari ücrete eklenmesi gerektiğini bildirdi. 2023 için belirlendi.

Türkiye’nin bu yılın 3. çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünü hatırlatan Ağbaba, “Bu bakımdan asgari ücrete yüzde 41’lik artışın yanında yüzde 4’lük büyüme payı verilmesi gerekiyor. Asgari ücretteki kayıp önce telafi edilmeli, ardından asgari ücret yüzde 45 artırılmalı ve 2023 için taban fiyat en az 10 bin 128 TL olarak açıklanmalı. CHP olarak 2023 için asgari fiyat teklifimiz 10 bin 128 TL Zarar tazminatı hem yıl sonu enflasyon beklentisini hem de son çeyrek büyüme oranını kapsıyor değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca Ağbaba, vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesi ve ücretlilerin ağır vergi yükü altında ezilmemesi gerektiğini söyledi.

“Asgari fiyattan sonra birinci vergi dilimi yüzde 10’a düşürülmeli. Vergi dilimleri en az enflasyon oranındaki artış kadar güncellenmeli. Patronlarımız da bu dönemde desteklenmeli, yüzde 5 SGK primi. patronlara verilen destek en az yüzde 10’a çıkarılmalı, yüzde 10.” SGK prim desteği .

Emekli olacak yaşa gelenlere (EYT) ‘yaş sınırı’ uygulanacağı yönündeki açıklamalara tepki gösteren Ağbaba, “EYT’lilerin hayalleriyle dalga geçmeyin. İnsanlık emeklilik hazırlığı yaptı, emekli olmaya başladı. CHP olarak bunu gündemde tutmaya ve EYT’lilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Ağbaba, bir soru üzerine CHP’li belediyelerde işçilerin sendikalı olduğunu ve taban fiyatın üzerinde ücret aldıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu