Ekonomi

Tahvil akma basıncı aşağıda

Piyasa oyuncuları Fed tutanaklarından gelecek mesajları beklerken tahvil faizlerindeki yükseliş aşağı yönlü baskı yaratan yeni bir unsur olarak öne çıktı.

Spot piyasada altının fiyatı 1.835 doların altını test ederken, fiyatlar 6 haftanın en düşük seviyesinde kaldı. Dolar/TL tarafında yatay seyrin etkisiyle gram altın fiyatları da 1.110-1.115 bandında hareket etti.

Küresel olarak, spot altın takviyeli ETF’ler de Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Ocak ayında spot altın, enflasyon bilgilerinin düştüğüne dair işaretlerin ardından Fed’in faiz artırım sürecini yavaşlatacağı beklentisiyle yükseldi ve gram altın arka arkaya rekorlar kırdı.

Öte yandan Fed yetkilileri, enflasyonla ilgili çabanın bitmekten uzak olduğu ve faiz oranlarını uzun süre yüksek tutmanın gerekebileceği uyarısında bulundu.

Tahviller düşüyor, getiriler artıyor

Parasal sıkılaştırma dalgasının etkisinin devam etmesi küresel tahvil faizlerinin yükselmesine neden oluyor.

Bloomberg’in küresel tahvil endeksi bu ayın başından Salı gününe kadar yüzde 2,9 düşerek Ocak ayındaki yüzde 3,3’lük kazancının çoğunu sildi. Geçen ayki artış, endeksin hesaplanmaya başlandığı 1990 yılından bu yana en iyi Ocak ayı performansı olarak kaydedildi.

10 yıllık ABD tahvillerinin getirisi, Salı günü açıklanan ABD S&P Küresel PMI imalat ve hizmet endekslerinin beklentileri aşmasının ardından 14 baz puan artarak yüzde 3.95’e yükseldi.

ergeneajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Eryaman Evden Eve Nakliyat
Almak istediğin hizmeti anlat ve teklifleri topla
Başa dön tuşu